Jan Kyks Skrzek - biografia
Jan "Kyks" Skrzek (ur. 21.11.1963)
Muzyk i kompozytor, w swojej wieloletniej karierze wierny jednemu gatunkowi muzyki - bluesowi, niekwestionowany mistrz i wirtuoz harmonijki ustnej, niestrudzony piewca śląskości, podnoszący w swojej twórczości problemy dnia codziennego mieszkańcow tego regionu. W swoim dorobku ma udział w licznych koncertach i festiwalach, nagraniach, programach telewizyjnych i filmach. Wydano szereg jego płyt, z których "Modlitwa bluesmana w pociągu" została uznana najlepszą płytą bluesową minionej dekady. Znany i ceniony zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.
Początkowo nie myślał o profesjonalnym graniu muzyki. Będąc górnikiem w kopalni "Siemianowice" traktował amatorskie muzykowanie jako formę relaksu po pracy. Pierwsze zespoły w jakich grał, to jazz-rockowy Rak oraz bliższe bluesowi Apogeum (czyli Winder, Kawalec, Gier, Skrzek). W 1979 r. dokonał - wraz z bratem Józefem, liderem zespołu SBB - pierwszy nagrań solowych. Na początku lat 80. wziął udział w realizacji płyty grupy SBB "Memento z banalnym tryptykiem" (1980)i solowych albumów brata - "Józefina" (1980) i "Wojna światów" (1982). Zagrali także sporo wspólnych koncertów (zarówno w duecie, jak i z zespołem "Wojny Światów"). Jako solista otworzył 28 lutego 1982 kilkunastominutową instrodukcją na harmonijce IV "Dyskotekę-Gigant" w katowickim "Spodku". Od tego roku został też członkiem zespołu akompaniującego wokalistce Elżbiecie Mielczarek, prezentując w trakcie jej koncertów swój solowy recital. Rawa Blues to kolejny ważny element artystycznego życiorysu "Kyksa". Do roku 1998 był wielokrotnym uczestnikiem finałowych koncertów festiwalu, podczas których występował w programach solowych, czasami w okazjonalnie tworzonych składach, np. w duecie z gitarzystą Jerzym Styczyńskim (1989), rok później w towarzystwie saksofonisty sopranowego i... ośmiu wokalistek, a także z towarzyszeniem grupy Bezdomne Psy. Gościł też m.in. na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Blues Topie '85 w Sopocie, Top Blues Feelingu '85 w Łodzi, Muzycznym Campingu w Brodnicy, Zaczarowanym Świecie Harmonijki w Poznaniu, i Bluesie nad Piławą w Głowaczewie (najpierw z grupą Bezdomne Psy, a w latach 1991-1992 jako solista). Koncerty Janka to pełne estradowego luzu widowiska, których największym atutem jest artystyczny autentyzm, silnie nacechowany "śląskim klimatem", co zaskarbiało mu wielką i niczym nieskrępowaną sympatię fanów.
Swój debiutancki album nagrał podczas koncertu w chorzowskiej Leśniczówce w 1985 r. Kolejne płyty - zarówno studyjne, jak i koncertowe - nagrywał najczęsciej w tym samym miejscu. Albumy "Kyksówka Blues" (1989) i "Nowy Świat Blues" (1992) utrzymane są w ostrzejszej, blues-rockowej konwencji - za sprawą akompaniamentu zespołu Bezdomne Psy. W 1997 roku przygotował z udziałem wielu zaproszonych muzyków koncert poświęcony pamięci Ryszarda Riedla - jego dokumentacja, płyta "Modlitwa bluesmana w pociągu" (1997) zyskała miano Bluesowego Albumu Roku 1997 i Bluesowej Płyty Dekady! Kolejne lata to występy solowe, z Bezdomnymi Psami, ale także z Andrzejem Urnym, Józefem Skrzekiem, Sebastianem Riedlem i innymi muzykami. Po śmierci Jurka Kawalca Bezdomne Psy zawiesiły działalność, a Kyks - wspólnie z Leszkiem Winderem, Mirkiem Rzepą i Michałem Giercuszkiewiczem - założyli zespół Śląska Grupa Bluesowa. Nagrali wspólnie płytę "Bo takie są dziewczyny".
Obecnie Jan "Kyks" Skrzek występuje z Śląską Grupą Bluesową, a 14 lutego 2008 zaingurował - wspólnie z bratem Józefem - nowy projekt, nazwany "Dwa Braty". Premiera ich wspólnej płyty 26 maja 2008 r. - a przyszłość pokaże, co dalej...
© 2008 by e-Silesia.info / design by New Sun
|